ציפוי חרסינה

אם בעבר התמקדו רופאי השיניים בפן הבריאותי של השיניים, החניכיים ושאר מרכיבי הפה, ורוב רובם של ההליכים הדנטלים נועדו להעניק למטופל את האפשרות ליהנות מתפקוד מלא ותקין לחלוטין של איברים אלה, הרי שעם השנים התווספו גם לא מעט טכניקות וכלים לשיפור הפן האסתטי של הפה – שגם הוא בעל חשיבות רבה בימינו. ציפוי חרסינה הוא דרך קלה ופשוטה להעניק למטופל חיוך "מושלם", כלומר חיוך רחב ומלא ומכל הלב הודות לידיעה שפתיחת הפה לרווחה לא תחשוף שיניים שבורות, בעלות גוון עכור, עקומות או ליקויים אחרים שאינם נעימים לעין ועל כן מרתיעים את האדם מלחייך ללא חשש.

את השיטה שבה מצפים שיניים על מנת להעלים פגמים – חרסינה היא רק אחד החומרים המשמשים לכך; אופציות אחרות הן אקריל וקומפוזיט – פיתח רופא שיניים אמריקאי בשם ד"ר צ'רלס פינקוס עוד בשנות השלושים של המאה העשרים. תעשיית הקולנוע בהוליווד החלה להתפתח, ושחקנים רבים ביקשו להתהדר בחיוך "מושלם" מבלי להזדקק לטיפולי שיניים מורכבים וכואבים – ופינקוס מצא עבורם את הפיתרון האידיאלי, והעניק להם את החיוך המלא שזכה לכינוי "הוליוודי" וכיום כולנו שואפים אליו.

כיצד מתבצע הטיפול?

ציפויי חרסינה (הנקראים לעיתים גם חזיתיות חרסינה, ובאנגלית porcelain veneers) מצריכות שני מפגשים עם רופא השיניים.

במפגש הראשון נבחן מצב הפה של המטופל ונקבע אופן הטיפול הספציפי. השיניים שיזכו לציפוי חרסינה עוברות השחזה קלה (על מנת שהציפוי לא יבלוט) שבמהלכה מוסר כחצי מ"מ משכבת האמייל של השן. לאחר מכן מתבצעות מדידות מדויקות של השיניים על מנת להבטיח התאמה מקסימלית של הציפוי.

במפגש השני, כעבור כשבוע, כבר ניתן להדביק את אותם ציפויי חרסינה שהוכנו במיוחד עבור המטופל. לאחר ההדבקה מקובע ציפוי החרסינה לשן באמצעות מכשיר מיוחד ולמעשה הטיפול הסתיים, השיניים שצופו נהנות מבוהק וצורה מושלמים והאדם יכול לחייך בשביעות רצון.

תהליך ציפוי חרסינה אינו כרוך בכאבים, באף אחד משני המפגשים, כך שאין צורך אפילו לא בהרדמה מקומית (אלא אם כן מדובר במטופל שחושש באופן כללי מפני הליכים דנטליים – במקרה שכזה, או אם ישנה רגישות ספציפית כלשהי, הציפוי יתבצע בהרדמה מקומית).

דגשים לאחר הציפוי

שיניים שזכו לציפוי חרסינה מתפקדות כמו כל שן "רגילה" ובזכות חוזקה של החרסינה ניתן לאכול איתן כל מה שרוצים ואין צורך לבצע שינויים בתזונה (מומלץ לא לפצח אגוזים בעזרתן, אולם המלצה זו תקפה גם לשיניים שלא צופו בחרסינה…)

כמו כן יש להקפיד על צחצוח השיניים ועל שימוש קבוע בחוט דנטלי. בשבוע שבועיים הראשונים לאחר הטיפול תיתכן רגישות בשיניים שהורכבו עליהן ציפויי חרסינה, אולם זו טבעית ונעלמת ברוב רובם של המקרים מעצמה.

מי שנוטה לחרוק שיניים בשנתו צריך ליידע את רופא השיניים, ובמידת הצורך זה יתאים לו סד לילה על מנת להגן על ציפוי החרסינה ועל השיניים באופן כללי.

יתרונות החרסינה

חרסינה היא כאמור אופציה אחת מתוך כמה כשרוצים לצפות שיניים במטרה להקנות לפה מראה מושלם.

כדאי לדעת שציפוי חרסינה הוא יקר יותר מציפוי קומפוזיט או אקריל, אבל גם זה שמבטיח את התוצאה האסתטית ביותר בזכות שקיפות הדומה לשקיפותן הטבעית של השיניים. החרסינה היא גם החומר העמיד ביותר, שומרת על הגוון המקורי שלה לאורך שנים רבות ומחייבת השחזה מינימלית – ובאופן כללי היא הציפוי האיכותי ביותר בדרך לחיוך מושלם.

המאמר נכתב באדיבות שן לין – רפואת שיניים מתקדמת

http://www.shenlin.co.il/