ניתוחים וכירורגיה של הפה


לא מעט אנשים סבורים שכל רופאי השיניים הם בעלי מומחיות זהה. למעשה, כמו בכל תחום אחר ברפואה ישנם רופאי שיניים שעברו התמחויות מיוחדות. בין ההתמחויות החשובות ביותר בהקשר של חלל הפה ניתן למצוא את כירורגיית הפה והלסת.

בשורות הבאות נסקור בקצרה את תחום הניתוחים והכירורגיה של הפה. זה יכול להיות מידע חשוב עבור כל מי שזקוק לשירותיו של רופא שיניים בבאר שבע, למשל, ולכל מי שזקוק לטיפול שיניים מורכב שכולל אבחון והליך כירורגי מתקדם.

שתלים ושיניים כלואות

ניתוחים וכירורגיה של הפהמעניין לדעת שישנן מדינות שבהן כירורג של הפה והלסת נחשב לרופא כללי ולא לרופא שיניים כפי שמקובל בארץ. עובדה זו נובעת מכך שמומחה בכירורגיה ובניתוחים באזור הפה לא עוסק אך ורק בטיפול בשיניים פגועות.

לפני שנראה במה יכול לסייע מומחה בכירורגיית פה ולסת מעבר לטיפול שיניים, נספר שגם בהקשר של טיפול שיניים הוא יכול לבצע טיפולים מורכבים שמצריכים מומחיות מיוחדת. בטיפול בשיניים כלואות, למשל, שמחייב לעיתים פעולה כירורגית מיוחדת בפרט כאשר השיניים כלואות עמוק ובאופן עקום, ניתן לצפות לתוצאות מצוינות. גם בטיפולי השתלות, טיפולים שמצריכים הכנסת שתלים לעצם הלסת ולעיתים גם פעולות של עיבוי העצם והרמת סינוס מגיע המומחה לתוצאות מצוינות.

פרוצדורות שונות ומורכבות

מומחה לכירורגיית פה ולסת מסוגל להציע פתרונות מתאימים גם במקרה של שחיקת שיניים חמורה ובעיה של מנשך פגום. בעיה במנשך מהווה מקור לסבל תפקודי וגם אסתטי. ההתייחסות לחלל הפה כולו, לעצם הלסת, למנח השרירים ולעיוותים שונים שמצריכים תיקון מאפשרת התגברות גם על מצבים קשים ומורכבים. מלבד כל האמור לעיל, ניתוחים וכירורגיה של הפה מסוגים להועיל גם במצבים כגון:

  • שברים באזור עצם הלסת, שנגרמו כתוצאה מחבלה קשה או טראומה.
  • צורך בהשתלת עצם כחלק מטיפול של השתלת שיניים או מהליך שיקומי אחר.
  • שיקום כתוצאה ממחלה שפגעה בלסת או בחניכיים.
  • אבחון וטיפול במקרה שקיים חשד לקיום מחלות ממאירות וגידולים.

כירורגיה מתקדמת

מלבד העובדה שמומחה יכול לסייע גם בפעולות מורכבות למדי של יישור שיניים והשתלות, כדאי לדעת דבר נוסף בהקשר של כירורגיית פה ולסת.

כיום, נפוצה מאוד השיטה הכירורגית המכונה "השיטה הלפרוסקופית". השיטה גורסת שניתן, באמצעות הימנעות מחתכים גדולים והתבססות על ניתוחים זעירים ושימוש במצלמות זעירות, להציע ריפוי טוב יותר ומהיר יותר. השיטה מאפשרת אבחון וטיפול, שיקום וריפוי איכותיים גם של מצבים קשים כמו גידולים וגם במחלות שבעבר הצריכו ניתוח עם הליך כירורגי יותר עמוק.