כיצד מתבצעת סתימה קבועה

חורים בשיניים נגרמים על ידי רובד חיידקי העששת הקונים לעצמם מקום מושב על משטח השן. תהליך עיבוד המזון של חיידקים אלה כרוך בהפרשת חומצות המזיקות לציפוי האמייל (השכבה החיצונית של השן) ובהמשך עשויות לחדור, לעכל וכך ליצור "קדח" דרך שכבות הדנטין (שכבת ביניים) והמוך (השכבה הפנימית ביותר).

ניתן לעשות רבות כדי למנוע היווצרות חורים בשיניים. כל עוד לא מאפשרים למושבות חיידקים להתפתח על גבי השיניים נהיה פטורים לחלוטין מסכנה זו, והנזקים היחידים שעשויים בכל זאת להצריך טיפול אצל רופא שיניים יהיו כאלה המתרחשים מפגיעות פיזיות (למשל שבירה של שן). היעדר שאריות מזון הצמודות לשיניים יותירו חיידקים ללא מקור אנרגיה ולפיכך ללא יכולת להתרבות ולהתפתח עד לכדי מושבות שבכוחן להסב נזק של ממש בדמות חורים המחייבים סתימה.

מניעת היווצרות חורים בשיניים

מלבד צחצוח סדיר ויעיל בכל בוקר ובכל ערב באמצעות מברשת שיניים ומשחה איכותיים חשוב מאוד להקפיד על ביקורים בתדירות של לפחות אחת לחצי שנה אצל שיננית.
רבים סבורים שמכיוון שהשיננית פועלת להסרת אבן ולכלוך המצטברים בבסיס השן ובמיוחד בין השניים לחניכיים ביקורים אצל השיננית חשובים אך ורק לצורך שמירה על בריאות החניכיים (עניין בעל חשיבות יתרה בפני עצמו). יש לזכור כי חשיבותו  של הניקוי שמבצעת השיננית אינו מוגבל לשמירה מפני דלקת חניכיים בלבד. גם החיידקים הגורמים לעששת ולחורים בשניים עשויים לשגשג באזורים שכאלה ומכאן חשיבות טיפולים אצל שיננית כצעד המונע הן בעיות חניכיים והן התפתחות חורים בשניים. מרפאת שיניים ברמת פולג, הנמנית על מרפאות השיניים המובילות בארץ, מציעה גם טיפולי שיננית באיכות ובמחירים ללא תחרות, תוך כיבוד ההסדרים עם כל קופות החולים.

סתימות וטיפולי שורש


ככל שהחור בשן קטן יותר קל יותר לטפל בו. בדרך כלל כל עוד נזקי העששת לא הגיעו אל שכבת המוך די בביצוע סתימה רגילה כדי לפתור את הבעיה. אם החור בשן עמוק עד כדי חדירה אל שכבת המוך ופגיעה בעצב השוכן שם נדרש טפול מקיף יותר המכונה טיפול שורש. טיפול שורש עשוי להידרש גם במקרים בהם כותרת השן נפגעה ויש לשחזר אותה באמצעות כתר. עוד עשוי להידרש טיפול שורש במקרים של סדקים בשן או פגיעה בחניכיים (היווצרות "כיסי חניכיים").

כל סתימה של חור בעומק שאינו מחייב טיפול שורש מיועדת להיות סתימה קבועה, כל זאת ללא קשר לגיל המטופל. ישנם חומרים שונים בעזרתם ממלאים רופאי השיניים את החור, למשל האמלגם שצבעו אפור ולכן, מטעמים אסטטיים מקובל להשתמש בו רק לסתימת חורים בשיניים אחוריות. חומרים אחרים משמשים לסתימות לבנות, שלא ניתן להבחין בהן. סתימה קבועה כזו נעשית בכמה שלבים במהלכה מסלק רופא השיניים את כל האזור הנגוע בשן, מנקה היטב את החלל שנוצר וממלא אותו.
כשיש צורך בטיפול שורש לעיתים קרובות תבוצע תחילה סתימה זמנית, ורק לאחר שיחלפו הרגישות והנפיחות באזור, תוחלף הסתימה הזמנית בקבועה.